Drevo

Buk cink

Buk je listnatá drevina bohato rastúca v našich domácich lesoch. Drevo buku je veľmi dobre opracovateľné, vďaka tomu sa najviac používa v nábytkárskom priemysle.


Vzhľad dreva a jeho vlastnosti

Bukové drevo je svetlo hnedé až narúžovelé – túto farbu získavajú najmä urastenejšie stromy. Letokruhy buku nie sú príliš výrazné, viditeľné sú iba na priečnom reze. Bukové drevo je tvrdé a veľmi pevné, výborne sa opracováva a morí.

Buková cinkovaná spárovka sa vyrába zlepením úzkych vlysov (prkienok) vedľa seba do širokej dosky. Jednotlivé vlysy sa lepia po šírke aj po dĺžke špeciálnym klínovým spojom s vysokou pevnosťou. Týmto „skladaním“ jednotlivých vlysov vznikne originálny parketový vzhľad dreva, tzv. cink. Na doske potom budeme vnímať jemné spáry a niektoré vlysy budú farebne odlišné (svetlejšie – tmavšie).



Aj drevo žije, dýcha…

Hlavnou fyzikálnou vlastnosťou dreva je jeho vlhkosť – tou sa rozumie podiel obsahu vody v dreve. Má tendenciu si svoju vlhkosť uchovávať v rovnovážnom stave, ktorý je závislý na vlastnostiach okolia (vlhkosť, teplota). Keď sa tieto vlastnosti menia, mení sa i vlhkosť dreva. Pri znižovaní vzdušnej vlhkosti (napr. zvýšené vytápanie v zimnom období), materiál zosychá - zmenšuje svoje rozmery. Pokiaľ sa naopak vzdušná vlhkosť zvyšuje (napr. v letnom období), materiál zväčšuje svoj objem – zväčšuje svoje rozmery. Tomuto javu hovoríme pracovanie dreva. Nábytok z bukového masívu reaguje na zmenu vlhkosti, jedná sa o materiál, ktorý mení svoju veľkosť. Z týchto dôvodov môže nastať situácia, kedy navrtané diely zmenia (po šírke) svoj rozmer a potom sa pri montáži ťažšie nasazuje diel s kolíkmi do otvorov – napr. spojenie čela postele s bočnicou. Keďže tieto vlastnosti dreva poznáme, konštruujeme náš nábytok tak, aby sme ich rešpektovali. 




Prirodzená farba dreva

Každý druh dreva má svoju jedinečnú farbu, bukové drevo má hnedú až ružovú farbu. Farba dreva sa však časom mení - veľký vplyv na to majú slnečné a ultrafialové lúče. Bukové drevo vďaka tomu jemne ružovie, pokiaľ je ošetrené farebným moridlom či olejom, môžu farby časom vyblednúť. Všeobecne každý druh dreva starnutím tmavne, to sa však nepovažuje za vadu kvality dreva ale za jeho prirodzený proces.

Kvalita dreva

Každý kus vyrobený z masívu je originál predovšetkým vďaka jedinečnej kresbe dreva. Preto nikdy nebude nábytok z masívu vyzerať ako nábytok z lamina. Lamino sa vyrába z drevených triesok, ktoré sú zlysované spolu s lepidlom do jednej dosky. Tá je následne potiahnutá fóliou, na ktorú sa ďalej tlačí príslušná textúra. Postele vyrobené z lamina však nevydržia tak dlho, ako tie z masívu. Spoje sa často vyviklajú, predovšetkým u spojenia čela a bočníc. To môže byť veľkým problémom pri akomkoľvek hýbaní s nábytkom (napr. pri sťahovaní, maľovaní).

Povrchová úprava dreva

Na povrchovú úpravu bukového masívu používame kvalitný, 100% zdravotne nezávadný, vodou riediteľný lak. Vybrať si môžete základný bezfarebný lak, alebo zvoliť niektorý z mnoha farebných odtieňov morenia, ktoré ešte prelakujeme bezfarebným lakom. Každý lakovaný povrch je náchylnejší na drobné odreninky. Pri nárazoch môže lak vytvoriť tzv. „šupinku“, kedy sa lak odĺúpne. Ako nadštandardnú povrchovú úpravu si môžete zvoliť olejovanie Osmo Top olejami – táto úprava je pre masív najvhodnejšia. Jedná sa o náter na olejovej báze s prísadou včelieho vosku, tie materiál chránia a umožňujú drevu dýchať. Prípadné škrabance či odreninky je možné pomerne jednoducho opraviť – miesto sa jemne prebrúsi a znovu naolejuje.

Pri doobjednávaní nábytku s odstupom času nie je možné docieliť úplne zhodný farebný odtieň. Je to dané jednak použitým materiálom a tiež vplyvom prirodzeného starnutia dreva (stmavnutie – vyblednutie). Nový produkt bude mať vždy inú farbu, do rovnakého odtieňa, ako starší kus, však časom dojde.


Pozrite si najnovší katalóg

Katalógy, cenníky, schémy