Drevo


Dub divoký

Dub je u nás veľmi rozšírená listnatá drevina. Jeho drevo je veľmi odolné voči škodcom a má typickú kresbu. Vďaka tomu je dubové drevo vyhľadávaným materiálom v nábytkárskom priemysle.


Vzhľad dreva a jeho vlastnosti

Dubové drevo je svetlo hnedé s veľmi výraznou štruktúrou. Dub má tmavé suky a dobre znateľné letokruhy, je veľmi pevný a odolný. Dubové drevo veľmi dobre odoláva striedaniu sucha a vlhka.

Suk je prirodzenou súčasťou dreva – jedná sa o časť vetvy obrastenou drevom. Všetky suky starostlivo kontrolujeme a prípadné nedokonalosti vyspravujeme tmelom. Väčšie množstvo čiernych sukov je pro dub rustik charakteristické.

Priebežný dub sa vyrába zlepením úzkych doštičiek (vlysov) vedľa seba do širokej dosky. Jednotlivé doštičky sa lepia po šírke špeciálnym klínovým spojom s vysokou pevnosťou. Vlysy sa nenastavujú na dĺžku, tým je zachovaná prirodzená kresba dreva vrátane sukov. 


Aj drevo žije, dýcha…

Hlavnou fyzikálnou vlastnosťou dreva je jeho vlhkosť – tou sa rozumie podiel obsahu vody v dreve. Má tendenciu si svoju vlhkosť uchovávať v rovnovážnom stave, ktorý je závislý na vlastnostiach okolia (vlhkosť, teplota). Keď sa tieto vlastnosti menia, mení sa i vlhkosť dreva. Pokiaľ drevo stráca vlhkosť, zosychá – zmenšuje svoje rozmery. Pokiaľ naopak navlhá, absorbuje do seba okolnú vlhkosť a bobtná – zväčšuje svoje rozmery. Striedavému zosychaniu a bobtnaniu dreva sa hovorí pracovanie dreva. Z týchto dôvodov môže nastať situácia, kedy navŕtané diely zmenia (po šírke) svoj rozmer a potom sa pri montáži ťažšie nasadzuje diel s kolíkmi do otvorov – napr. spojenie čela postele s bočnicou.


Prirodzená farba dreva

Každý druh dreva má svoju jedinečnú farbu – jeho odtiene môžu byť biele, žlté, hnedé až čierne. Farba dreva sa však časom mení - veľký vplyv na to majú slnečné a ultrafialové lúče. Dubové drevo vďaka tomu zlatne, pokiaľ je ošetrené farebným olejom, môžu farby časom vyblednúť. Všeobecne každý druh dreva starnutím tmavne, to sa však nepovažuje za vadu kvality dreva ale za jeho prirodzený proces.

Kvalita dreva

Každý kus vyrobený z masívu je originál predovšetkým vďaka jedinečnej kresbe dreva. Preto nikdy nebude nábytok z masívu vyzerať ako nábytok z lamina. Lamino sa vyrába z drevených triesok, ktoré sú zlysované spolu s lepidlom do jednej dosky. Tá je následne potianutá fóliou, na ktorú sa ďalej tlačí príslušná textúra. Postele vyrobené z lamina však nevydržia tak dlho ako tie z masívu. Spoje sa často vyviklajú, hlavne u spojenia čela a bočníc. To môže byť veľkým problémom pri akomkoľvek hýbaní s nábytkom (napr. pri sťahovaní, maľovaní).

Povrchová úprava dreva

Na povrchovú úpravu dubového masívu používame kvalitný, 100% zdravotne nezávadný Osmo Top olej. Olejovanie je pre masív najvhodnejší - jedná sa o náter na báze olejov a voskov, tie materiál chránia a umožňujú drevu dýchať. Prípadné škrabance či odreninky je možné pomerne jednoducho opraviť – miesto sa jemne prebrúsi a znova naolejuje. Vďaka tejto úprave má výrobok luxusný matný vzhľad a viac vynikne kresba dreva.

Pozrite si najnovší katalóg

Katalógy, cenníky, schémy

Aktuálně v Domestavu

11/04/2024

Využite akciu na povrchové úpravy

Kvalitné prevedenie povrchovej úpravy je materiálovo náročné a s veľkou prácnosťou, preto bohužiaľ zvyšuje cenu produktu až o 17%. Máme pre vás ale skvelú správu. Vyhlásili sme akciu na povrchové úpr..